Філіп Гласс: європейці прагнуть нарізати час на шматочки, ніби це хліб, а «незахідна» музика, навпаки, з’єднує дрібні тривалості

11.03.2025

Філіп Гласс народився 1937 року і виріс у Балтиморі. Навчався в Чиказькому університеті.

Виявивши незадоволеність більшістю з того, що тоді вважалося сучасною музикою, він переїхав до Європи, де навчався у легендарного педагога Наді Буланже (яка також навчала Аарона Копленда, Верджила Томсона і Квінсі Джонса) і тісно співпрацював з Раві Шанкаром. Він повернувся до Нью-Йорка в 1967 році і створив Ансамбль Філіпа Гласса, в якому сім музикантів грали на клавішних і різноманітних дерев'яних духових інструментах, підсилених і поданих через мікшер.

Новий музичний стиль, який розвивав Гласс, згодом отримав назву «мінімалізм». Сам Гласс ніколи не любив цей термін і вважав за краще говорити про себе як про композитора «музики з повторюваними структурами». Значна частина його ранніх творів ґрунтувалася на тривалому повторенні коротких, елегантних мелодійних фрагментів, що спліталися в слуховий гобелен і виходили з нього. Або, інакше кажучи, це занурювало слухача у своєрідну звукову погоду, яка закручується, обертається, оточує, розвивається. У його творчості не було нічого «мінімалістичного». Гласс написав понад тридцять великих і малих опер, чотирнадцять симфоній, тринадцять концертів, саундтреки до фільмів - від нових партитур до стилізованої класики Жана Кокто до документального фільму Еррола Морріса про колишнього міністра оборони Роберта Макнамару; дев'ять струнних квартетів; зростає кількість творів для фортепіано та органу. Він співпрацював з Алленом Гінзбергом, Девідом Боуї, Полом Саймоном, Ліндою Ронстадт, Йо-Йо Ма, Леонардом Коеном та Доріс Лессінг, серед багатьох інших.

Гласс зізнавався, що його вчитель (Раві Шанкар) пояснив йому, що європейці прагнуть нарізати час на шматочки, ніби це хліб, а «незахідна» музика, навпаки, з’єднує дрібні тривалості, вибудовуючи таким чином розгалужену часову структуру.

522
Оригінальна стаття: https://philipglass.com
Інші матеріали розділуМистецтво:
Шедеври мистецтва та культури 1929 року стали суспільним надбанням у США
330
From 2025, a series of iconic works from literature, film, music, and comics created in 1929 have entered the public domain in the United States.
Візіонерка, що створює нову епоху музичного відео разом із Леді Гагою
469
Ukrainian director Tanya Muino has been named "Director of the Year" at the Hollywood Music Video Awards 2025 for her powerful visual work on Lady Gaga’s “Disease.”
Коли і як виник blues?
540
Соціальні та економічні причини появи блюзу до кінця не відомі