©
Вацлав Клаус -президент Чехії (2003-2013) - є не лише визначною постаттю в європейській історії. Після краху комунізму, будучи прем'єр-міністром (1992-1998), а потім президентом Чеської Республіки, він відповідав за перехід від планової до ринкової економіки. Він також є одним з провідних ліберальних економістів сучасності в традиції відомої австрійської школи Фрідріха Августа фон Гаєка та Людвіга фон Мізеса. На відміну від багатьох своїх колег-професорів, Клаус розглядає американську митну політику не як атаку на вільну торгівлю, а радше як необхідну спробу звільнити світову торгівлю, яка стала невільною. Ви можете знайти його повну версію цього інтерв’ю на сайті Weltwoche Daily.
Weltwoche: Пане президенте, давайте почнемо з тарифної політики президента Дональда Трампа. Якою була Ваша перша думка, коли Ви почули про масштаби і характер заходів?
Вацлав Клаус: Дозвольте мені сформулювати відносно провокаційну початкову гіпотезу: Трамп не створює нову реальність своїми тарифами, він реагує на поточну реальність світової торгівлі, яка більше не є вільною і не є справедливою. Він діє розумно і позитивно. Я знаю, що це провокаційно, але в Європі вже майже неможливо говорити щось подібне.
Weltwoche: На що реагує Трамп?
Клаус: Для мене це не є несподіванкою. Він кілька разів говорив, що зробить щось подібне. Я думаю, що те, що він робить зараз, є розумним. Трамп не пасивна людина. Він активіст, він не хоче миритися з втратою Америкою сили і значення без реакції. Він бачить занепад первинного і вторинного секторів економіки США. Тому він реагує, ця реакція необхідна - і для Європи також. Ми не повинні говорити лише про тарифи. Тарифи - це лише одна невелика сфера економічного втручання. Інші бар'єри набагато важливіші, ніж просто тарифи.
Weltwoche: Що це за бар'єри?
Клаус: У Європі зараз часто говорять, що Трамп атакує принципи вільного ринку та вільної торгівлі. Але вільні ринки та вільна торгівля більше не існують у сьогоднішній реальності. Ми повинні говорити про цілу групу державних втручань. Своєю тарифною політикою Трамп хоче змусити інші країни скасувати свої бар'єри, які не так чітко проглядаються, як тарифи, сотні регуляцій в європейській економіці, наприклад, особливо в ЄС. Там не можна говорити про вільні ринки. Трамп це дуже добре знає, і він хоче це змінити.
Weltwoche: Трамп - не руйнівник вільної торгівлі, а її визволитель?
Клаус: Це ідеальне резюме. Я розпочав свою політичну кар'єру з гаслом «ринкова економіка без прикметників». Під цим я маю на увазі ринкову економіку без державного втручання, яка тоді була більше на соціальному рівні з соціальною політикою, але зараз все більше асоціюється із зеленою ідеологією. Якщо хтось нападає на Трампа і не визнає, що так званий «зелений курс», який ми маємо, підриває вільну торгівлю, то я вважаю це абсолютно смішним. Думаю, Трамп це розуміє і знає, що робить.
Weltwoche: Як ви розцінюєте реакцію фондових ринків? Багато хто каже, що Трамп настільки засмутив багатьох гравців, що ціни на акції зараз стрімко падають. Він підживлює невизначеність, яка є отрутою.
Клаус: З одного боку, це правильно. Кожна зміна в економічній політиці повинна мати наслідки, і політика Трампа, безумовно, має короткострокові наслідки. Але потрібно думати про довгострокові наслідки, про зміну всієї системи світової економіки. У довгостроковій перспективі я бачу в цьому дуже позитивний момент.
Weltwoche: Якими будуть довгострокові наслідки?
Клаус: Звільнення вільної торгівлі. У короткостроковій перспективі я очікую ще більшої реакції, особливо в Європі. Можливі торгові війни. Тим не менш, я вважаю, що поворот є і був абсолютно необхідним. Глобалізація не була лібералізацією економіки. Вона не була класично ліберальною. Зрозуміло, що глобалізація зробила структурну слабкість окремих країн, секторів і особливо компаній - це може торкнутися навіть континентів.
Weltwoche: Є люди, які кажуть, що Трамп обманює громадськість своїми тарифами, бо таким методом не можна повернути промисловість до Америки.
Клаус: Трамп когось обманює, це зрозуміло. Але я не думаю, що ці люди дуже добре розуміють суть політики Трампа. Так, вільна торгівля допомагає всім, але не всі виграють від усіх змін. Питання в тому, чи хочемо ми в принципі покращити світову ситуацію, чи ні.
Weltwoche: Як відреагують китайці? Ми чули дуже різку реакцію. Це звучить зловісно, як торгова війна. Чи може бути глобальна рецесія?
Клаус: Це не настільки драматично, але Трамп все ж таки сколихнув увесь світ, світ має відреагувати, має бути знайдений новий баланс.
Weltwoche: Ви кажете, що Трамп має рацію, коли каже, що за допомогою цих заходів хоче досягти справедливої системи світової торгівлі. Трамп виправляє несправедливість системи.
Клаус: Безумовно. Про що часто забувають, так це про те, що він сказав минулого тижня: те, що я роблю - це реакція. Ми всі знаємо, що тарифи Європи на Америку вищі, ніж тарифи Америки на Європу. Інша справа - експортні субсидії, які дуже високі, особливо в Європі та Китаї, але не в Америці. Трамп каже, що якщо експортні субсидії не будуть скасовані, він запровадить тарифи.
Weltwoche: У Брюсселі одна заява Трампа, зокрема, викликала тривогу. Він сказав, що ЄС придумали, щоб обдурити Сполучені Штати Америки. Чи є Європейський Союз шахрайською організацією?
Клаус: Європейський Союз повинен визнати, що це його проблеми, а не тарифи Трампа: штучна стандартизація континенту та ірраціональна зарегульованість економіки. Те, що ми спостерігаємо сьогодні в ЄС, дійсно дуже схоже на ситуацію за часів комунізму. Якщо порівняти сьогоднішню ситуацію в Європі з пізнім комунізмом 1970-х і 1980-х років, то втручання держави в економіку є тривожно схожим.
Weltwoche: Трамп поєднує свою тарифну політику з політикою дерегуляції та зниженням податків у себе вдома. Чи є це чимось історично новим та унікальним? Чи є приклади для наслідування?
Клаус: У цьому немає нічого нового. Це вічна дискусія про те, наскільки вільними мають бути ринки. Для нас це було особливо важливо після падіння комунізму. Ми знали, що нам потрібно дерегулювати, лібералізувати та приватизувати суспільство та економіку. Але четвертою річчю було де-субсидіювання. Це було моє гасло номер один. Перше десятиліття після 1989 року було абсолютно успішним у цьому відношенні, але потім ми зрозуміли, що субсидії - це нормальне явище в Європейському Союзі. У переговорах з ЄС нам довелося запровадити кілька субсидій. Тому для мене десубсидування є абсолютно важливим. Тарифи, з одного боку, і субсидії, з іншого, - це одна і та ж дискусія. Економісти це зрозуміли, але ніколи не розуміли єврокомісари і тим більше пані фон дер Ляєн.
Weltwoche: Президент США Рональд Рейган за підтримки Маргарет Тетчер поставив шах і мат Радянському Союзу. Чи вважаєте ви, що Трамп може розвалити ЄС? Що вітатиме зростаюче число скептиків ЄС в Європі?
Клаус: І так, і ні. Мушу визнати, що зміни помітні. Це очевидно. Тим не менш, зміни все ще занадто малі. Я стежу за розвитком подій у Німеччині. Я вважаю трагічним те, що робить ХДС. Але як ви можете змінити це в Німеччині? Я не впевнений щодо цього. Безумовно, зміни є, наприклад, наявність так званих патріотів у Європарламенті. Сьогодні вони мають 11,5% голосів. Це, звичайно, не більшість, і пройде ще багато часу, перш ніж ми її отримаємо. Ми виступаємо за ці зміни, але більшості ще немає. Це було б видаванням бажаного за дійсне.
Weltwoche: Чи є Трамп визвольним ударом, якого особливо потребує Європа?
Клаус: Безумовно. Трамп змінив усе у світі, у політиці. Наслідки я бачу - не лише в Америці, а й у Європі та інших країнах. Але чи ми вже у 1985 році, за чотири роки до падіння комунізму? Чи ми все ще в 1971 році? На жаль, я не впевнений.
Weltwoche: Якою була б правильна відповідь на політику Трампа? Що має робити ЄС? Що було б розумним?
Клаус: Я не хочу давати поради, політики ЄС не будуть їх слухати. Тому ми повинні залишити ці питання про поради на наступні кілька років.
Weltwoche: Можливо, пані Мелоні, пан Макрон і компанія проведуть двосторонні переговори з Вашингтоном. Чи не втрачає поступово значення Брюссель?
Клаус: Ви не можете нічого досягти в Європейському Союзі без змін в окремих європейських країнах-членах. Ви не можете нічого змінити в Брюсселі, ви повинні зробити це в різних європейських державах - тоді ви зможете змінити щось у Брюсселі. Ви повинні старанно і активно працювати вдома. Нам потрібні такі люди, як Трамп, які показують, що вони активні і не втомлюються. Трамп є прикладом для наслідування для всіх нас.
Weltwoche: Трамп балотувався, щоб закінчити війну в Україні. Якщо я правильно аналізую ситуацію, ми перебуваємо в небезпечній точці. Росіяни перемагають і мають відчуття, що їх зрадив увесь світ. А коли ви перебуваєте в процесі перемоги у війні, ви не зацікавлені в її закінченні. Якщо Путін продовжить, це ставить Трампа в скрутне становище. Як ви бачите цю ситуацію? Що має статися, щоб ця війна припинилася?
Клаус: Я не хочу спрощувати і тривіалізувати цю ситуацію. Зрозуміло, що ця війна не є війною між Росією та Україною. З самого початку було зрозуміло, що це війна між Сполученими Штатами, тобто Заходом, і Росією. Бідна Україна є лише жертвою цієї війни. Україна також відіграє в ній важливу роль, і політика президента Зеленського важлива, але очевидно, що дебати точаться між Росією та Америкою. Сподіваюся, вони знайдуть рішення якомога швидше. Це не станеться за 24 години, як обіцяв Трамп. Абсолютно ясно: ніхто, ані Україна, ані Росія, не може виграти цю війну. Зрештою, треба шукати компроміси. Це трагедія людства, що ми не почали з компромісів у лютому 2022 року або в 2014 році. Це була перша можливість щось зробити.
Роджер Кеппель, Die Weltwoche, номер 15, 10 квітня 2025 року
----------
12 квітня 2011 року Вацлав Клаус у ході зустрічі з Президентом Чилі Себастьяном Піньєра вкрав протокольну ручку. Після чого Чеський президент змушений був пояснювати журналістам, чому він привласнив ручку під час офіційного візиту до Чилі. Відеоролик про те, як президент «приховав» письмовий прилад, став справжнім хітом на YouTube.
На офіційній зустрічі з президентом Чилі Себастьяном Піньєрою йому так сподобалася протокольна ручка, що Вацлав Клаус сховав її у себе в кишені. Пізніше в пресі з'явилися повідомлення, що письмовий прилад був інкрустований напівдорогоцінним камінням. Представник Клауса заявив BBC, що такі ручки з логотипом держави або компанії роздають усім учасникам офіційної делегації під час державних візитів.
Сам Вацлав Клаус повідомив журналістам, що це була «звичайна ручка». Утім, він не ображається на ЗМІ, які змалювали ситуацію як крадіжку.
Тим часом у Facebook розпочалася акція зі збору ручок для президента - «Sbirka per pro pana prezidenta!!!» Організатори пропонували відправити ручки, олівці, крейду, фломастери та інше канцелярське приладдя в резиденцію Клауса.
158