Убив свою дружину та малу дитину. Михайло Маслій про жахливі сторінки біографії радянського класика Андрія Головка

3 травня 1924 року Андрія Васильовича як члена літературної організації «Плуг» запросили до Полтави для участі у зборах селянських письменників. 27-річна Тетяна Семенівна (дружина митця) виявила бажання супроводжувати чоловіка. А по дорозі додому він запропонував їй піти трохи пішки, прихопивши з собою пістолет, опіум та пляшку вина. Після випитого дружина задрімала біля насипу, Головко накрив їй голову хустиною і вистрелив, а сам рушив далі. Незважаючи на яскраве вбрання жінки і досить людне місце, того дня її ніхто не знайшов.
Уже наступної доби письменник забрав свою доньку і поїхав з нею потягом до Кременчука, але зійшов на станції Потоки і повів дитину лісом понад річкою. Коли 6-річна Галинка втомилася, він поклав її біля куща (де вона заснула), накрив голову хустинкою і також застрелив. Невдовзі його наздогнали люди, затримали і доправили до Потоцького районного відділу міліції. Саме там він заповнив протокол, у якому холоднокровно описав скоєне. «Протокол допитування винуватця» відшукала у 1980-х років студентка Київського університету Л. Дністран. Це зізнання написав Головко власноруч, що засвідчила експертна комісія. Він визнав себе винним і детально обґрунтував розвиток подій.
Передусім письменник наголошує у цьому документі на своїй хворобі. Зокрема, у протоколі чита­ємо: «Я хворий. Нервова систе­ма у мене розхитана вкрай. ­Цьому спричинилося: 1) безумовно, нащадність (мій дід був ­неврастеник); 2) літературна робота і робота страшно напружена, бо жив майже виключно на літературний заробіток протягом останніх трьох літ; 3) у великій мірі стан життя останніх трьох літ: я жив дезертіром з червоної ­армії — а жити і сподіватися, що кожен день тебе можуть заарештувати, одірвавши од сім’ї, ­із-за якої я, ­власне, і дезертірував. Жити в такій обстановці — то сис­тема нервова не мігла бути забронірованою, от же розхитувалась» (збережено правопис автора).
Божевільним він себе не визнавав, хоча план ­убивства готував протягом чотирьох–п'яти років (з початку хвороби).
Михайло Маслій - за спогадами Юрія Мушкетика.
ГОЛОВКО́ Андрій Васильович (1897-1972) — письменник. Член СПУ (1934). Державна премія України ім. Т. Шевченка (1969). Влітку 1920 добровольцем вступив до Червоної армії, був командиром загону кінної розвідки, згодом — лектором Школи червоних старшин у Харкові; вчителював. Роман «Бур’ян» формально ніби вписувався в проваджувану партією кампанію викриття деморалізованих елементів у своїх лавах, посібників куркульства та ін. класових ворогів. Головко нібито розвивав настанови партії. Але насправді об’єктивний зміст роману виходив далеко за межі цього партійного пафосу. Не у формах критиканства, а у формах життєвої правди в романі показано, як під машкарою «соціалістичної» суспільності, господарської перебудови і показних гараздів та ритуальних радостей в українському селі тривали старі й народжувалися нові соціальні трагедії селянства, як перероджувалася «революційна» влада і зросталася з «традиційним» експлуататорським шаром; соціальну психологію цих переродженців письменник «експонував» в усій життєвій повнокровності й закоріненості. Переродженцям протиставлено «справжнього комуніста» Давида Мотузку, який, повернувшись з армії, бере на себе місію відновлення справжього обличчя радянської влади як самоврядування трудівників. Образ Давида Мотузки був внутрішньо пов’язаний з традиціями української класики і викликав у пам’яті образи мужицьких правдошукачів з творів І. Нечуя-Левицького, Марка Вовчка, Панаса Мирного, М. Коцюбинського. «Бур’ян» можна вважати вершиною вільного художього самовираження Головка. Творчість Г., попри втрати й спотворення, яких завдали часи догматизму й несвободи, залишається серед найяскравіших сторінок української прози. Окремі твори Головка перекладено мовами багатьох народів світу. На кіностудії ім. О. Довженка за творами Головка знято новелу «Пилипко» (1962, реж. М. Сергеєв) та х/ф «Бур’ян» (1966, реж. А. Буковський) - УСЕ.

 

1394
Оригінальна стаття: Facebook
Інші матеріали розділуЛітература:
Яким багатоманітним було Польське королівство 1569 року - історик Наталія Старченко
314
У 1569 році у Польське королівство увійшли Київське, Волинське та Брацлавське воєводства
Історик Вадим Назаренко про книжку Вадима Ададурова «(НЕ) таємна історія Віктора Петрова»
1053
I’ve read Adadurov’s book, based on an archival case that was declassified in 2020. What can I say...
В'ячеслав Артюх про те, як творяться національні міфи: Кoнституція Пилипа Орлика
1127
Що "Конституція" Орлика теж pacta соnventa добре видно вже з назви документа
Нобелівські лауреати 2000-2024 українською мовою: жодного видання - 9 лауреатів
2176
По одній книзі - 6, по 3 книги - 3, по 4-5 книг - 4, 7 перекладів у Кадзуо Ішігуро, 10 - у Орхана Памука, 15 - у Ольги Токарчук
"Против лома нет приема". Оповідання про одну подію у Луцьку 1945 року
706
"Гальперін ломом завдав кілька ударів по гіпсовому Йосипу Віссаріоновичу і повністю його роздраконив".
Кого обрали українські читачі? У Facebook-групі ПроКниги провели опитування "Якби ви могли запросити на вечерю трьох авторів книг, кого б ви обрали і чому?".
390
Наразі під цим постом групи, яка налічує 154 тисячі підписників, налічується 232 коментарі. Результати такі:
Георгий Касьянов дал жёсткие определения современной интеллектуальной атмосфере и доминирующим тенденциям в политике
634
"В современном украинском контексте словосочетание "публичный интеллектуал" выглядит оксюмороном. Тут или публичный, или интеллектуал".